Během procházky jsme navštívili místa se sníženým pocitem bezpečí, mezi které obyvatelé a obyvatelky Jihlavy řadí Hradební parkán, Lesopark Heulos, okolí kina Dukla nebo park Gustava Mahlera. Povídali jsme si i o okolí nákupních center Billa nebo Vysočina na Březinkách, Smetanových sadech, či parku Keťásek.

Při zahájení putování jsme srovnávali mapu trestných činů s mapou sníženého pocitu bezpečí. Zajímavostí je, že počet trestných činů v posledních letech klesal. Stejně tak klesaly přestupky proti veřejnému pořádku. Co ale narůstalo, byly přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.

Bavili jsme se o tom, že pocity strachu vyvolávají nepřehledná, opuštěná, málo osvětlená a zanedbaná místa. Snížený pocit bezpečí nejen na těchto místech umocňuje i přítomnost jednotlivců nebo skupin, kteří jsou hluční, vulgární a projevují prvky agrese slovní i fyzické.

Nejvíce zmiňovaným místem, kde se lidé necítí bezpečně, je Masarykovo náměstí, druhým v pořadí pak Lesopark Heulos a na třetím místě se umisťuje okolí supermarketu Billa na Havlíčkově ulici. Dalšími v pořadí jsou obchodní centrum na Březinkách, City Park nebo autobusové nádraží a jeho okolí (včetně parku Keťásek).

Diskutovali jsme, co pocit nebezpečí u jihlavských obyvatel vyvolává, a jakým způsobem s ním pracovat. Jak podpořit, aby mladí lidé ve městě mohli svůj volný čas trávit kvalitně, jak řešit bezdomovství a obecně bytovou nouzi na území města, jak pracovat s rizikovým užíváním alkoholu a jiných návykových látek, jak zlepšovat vztahy mezi Romy a Neromy, integrovat cizince nebo lidi s duševním onemocněním.